Duyurular

Güncel duyuru bulunmamaktadır.

Görsel İletişim Tasarımı

Görselliğin giderek daha da önemli olduğu; kişi, kurum ve kuruluşların ulaşmak istedikleri kitlelere vermek istedikleri mesajların iyi tasarlanmış, manipülasyon gücüne sahip iki boyutlu görseller tarafından yönlendirildiği, ağırlıklı olarak görsel bir dünyada yaşıyoruz. Bu nedenle çağımızda, tüm dünyada aranan ve yoğun talep gören çok yönlü profesyoneller yetiştiren Görsel İletişim Tasarımı alanı, vermek istediği mesajın gözden kaçmamasını isteyen herkes için büyük bir önem taşımaktadır.
 
Tasarım-bazlı düşünme, günümüzde yalnızca profesyonel tasarımcılarda değil, her alanını yoğun rekabetin yönlendirdiği/şekillendirdiği piyasada başarılı olmak isteyen herkesin geliştirmesi ve uygulaması gereken bir beceridir. Bu düşünme şekli ancak kültürel anlamda çok yönlü beslenen profesyonellerde/öğrencilerde, tüketicilerin teknik ihtiyaçlarını karşılayacak metotlarla, geçerli iş stratejileri, psikolojik beklentiler ve estetik algıyı bir potada eritebilen “tasarımcı duyarlılığı”nın geliştirilmesiyle oluşturulabilmektedir.
 
Bu ihtiyacı karşılayabilmek amacıyla 2004 yılında kurulan İzmir Ekonomi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü, alanlarında uzman Türk ve yabancı deneyimli öğretim görevlilerinden oluşan dinamik kadrosu ile enformasyon çağının sunduğu olanakların farkında olan, görsel anlatım ve iletişim yeteneği gelişmiş, uygulama sürecinde karşılaştığı zorlukları entelektüel birikimiyle aşabilen, yaratıcı çözümler üretebilen Görsel İletişim Tasarımcıları yetiştirmek hedefiyle çalışmaktadır.
 
Bölüm eğitim programımız illüstrasyon, tipografi, fotoğraf, bilgisayar grafikleri, video üretimi, ambalaj tasarımı gibi çeşitli konularda uzman öğretim üyelerinin yönlendirmesiyle, öğrencilerimizin kendi potansiyellerini keşfedip, yaratıcılıklarını geliştirebilecekleri uygulamalı ve kolektif bir çalışma sürecini öngörmektedir. Bunlara ek olarak, giderek gelişen dijital ortamda iletişim konusunda uzmanlaşan mezunlarımız, web tasarımı, video ve film teknolojisi, 3 boyutlu görselleştirme ve animasyon, ses ve hareketli görüntü ile tasarım, interaktif enformasyon tasarımı gibi alanlarda da çalışabilirler.

Aramıza yeni katılan tüm öğrencilerimize, üniversitemizde geçirecekleri yıllarda kendilerini en iyi şekilde geliştirmek adına üstlerine düşeni yapmaları dileklerimle hoş geldiniz diyor, iş yaşamındaki başarılarını gururla izlediğimiz mezunlarımıza ise, bizimle olan bağlarını hep canlı tutmaları dileklerimle sevgilerimi gönderiyorum.
 

Yrd. Doç. Dr. Gökhan MURA
Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkanı 

FADFvideo from IUE Visual Communication Design on Vimeo

HABERLER